Niedostatki wojenne a kwestia… pończoch

Niby wszyscy wiemy, że w czasie wojny panuję wszelkiego rodzaju niedostatki. Ale jako pokolenie żyjące w bogatych okolicznościach przyrody nie uświadamiamy sobie, jak szerokiego spektrum codziennego życia owe niedostatki mogą dotyczyć. Ostatnio natknęliśmy się na serię fotek na Vintage Everyday prezentujących… malowanie pończoch w czasie drugiej wojny światowej ;-P

Gdyby spojrzeć z daleka, to człowiek mógłby się nabrać ;-P. Z bliska jest też ciekawie. Podejdźmy zatem bliżej.

Czemu w czasie drugiej wojny światowej brakowało pończoch? Jednym z ważniejszych wojennych zastosowań nylonu były spadochrony. Ale także np. torby na proch, plecaki, paski itd itp. Przed użyciem nylonu spadochrony wykonywano z jedwabiu. Nie jest tajemnicą, że spadochron (zarówno czasza jak i paski itd) zrobiony z włókna sztucznego był znacznie tańszy, a przy tym nadal dość wytrzymały. Masowe użycie „sztucznych” spadochroniarzy nastąpiło w czasie D-Day, kiedy to nylonowe spadochrony zaniosły desant skoczków na tyły plaż uderzeniowych. Było to pierwsze tak hurtowe użycie spadochronów wykonany z włókien sztucznych w dziejach. Wymogi wojenne były bezwzględne: cała gospodarka została przestawiona w tryb zaopatrzenia wysiłku zbrojnego, a oszczędności dotknęły praktycznie każdej dziedziny życia. Była to konieczność wobec ograniczoności zasobów oraz mocy przetwórczych. Nie dało się jednocześnie produkować masła i armat, a tym bardziej pończoch i spadochronów, skoro jedne i drugie wykonywano z nylonu właśnie. Jak widać, nie udałoby się wykopać Hitlera z Francji gdyby nie pomoc kobiet…

Groźnie brzmi hasło „Wujek Sam chce Twojej starej bielizny!„. Cóż, wojna ma swoje prawa…

Tak wygląda specyfik, używany do „udawania” pończoch:

… oraz wynalazek ułatwiający samodzielne dodanie wirtualnego szwu do wirtualnych pończoch:

A tak wyglądała powojenna radość z odzyskania pończoch i rajstop:

Więcej zdjęć na Vintage Everyday TUTAJ.

Wysiłek wojenny wysiłkiem wojennym, ale chyba właśnie tak najprzyjemniej możemy połączyć pończochy z drugą wojną światową:


W ramach ciekawostki możemy wspomnieć, że druga wojna światowa pomogła upowszechnić… biustonosz. To tak w temacie kobiecych ubrań. W wojennych latach niewiasty ruszyły gminnie do fabryk, by zastąpić walczących mężczyzn. Kobiety produkowały wszystko, od czołgów, przez amunicję, po samoloty. Biustonosz był chwalony jako środek ochronny. Zapewne uważano, że przeciwdziała obrażeniom fizycznym, ale z doświadczeń różnych możemy się domyślić, że chodzić mogło też o ochronę innego sortu ;-P. Wojenne biustonosze zwano „bullet-bra” lub „torpedo-bra”. Nazwa wzięła się, rzecz jasna, od kształtu ;-). Ale zapewne także od potencjału niszczącego… wszak dwie solidne półkule wyraźnie rysujące się pod kobiecym ubraniem nie mogły przejść niezauważone, prawda?

Do popularności biustonosza przyczyniła się również pierwsza wojna światowa. Wtedy bowiem zachęcano do rezygnacji z gorsetów, celem… zaoszczędzenia stali. Udało się: uratowano w ten sposób 28 000 ton stali, dość by wyprodukować kilka konkretnych okrętów wojennych. Nie wiadomo jak brak gorsetów przełożył się na zdolności reprodukcyjne, a więc m.in. wytwarzanie nowych marynarzy dla owych okrętów.

Pozostają w temacie wojny i ubrań, odsyłamy do artykułu na The Telegraph, który pojawił się po raz pierwszy w 1939, a który zawiera garść porad jaką bieliznę zastosować na potrzeby służby wojskowej.

Jeszcze słówko o firmie DuPont (a właściwie E. I. du Pont de Nemours and Company). To właśnie ona wynalazła nylon (poliamid czyli polimer amidowy) w roku 1935. DuPont początkowo produkował bezdymowy proch strzelniczy (w fabryce założonej w pierwszych latach XIX wieku) oraz materiały wybuchowe. DuPont zarabiał wielkie pieniądze w czasach burz (epoka napoleońska, Wielka Wojna), ale docierał także na krawędź bankructwa. W pewnym momencie przetrwanie firmie zapewniły akcje w General Motors, które przyniosły zysk wystarczający do stworzenia potężnego działu chemicznego (40 milionów dolarów, na dzisiejszą wartość pieniądza to pewnie kilka miliardów zielonych). Odkrycie nylonu nastąpiło w samą porę, prawdopodobnie ratując firmę przed upadkiem. O historii DuPont poczytacie tutaj.

Nylonowe pończochy wprowadzono na rynek amerykański tak naprawdę dopiero w 1940 roku. Czyli… wychodzi na to, że panie niedługo się cieszyły tym produktem. Pierwsze pończochy nylonowe miały charakterystyczny pasek (szewek) – jego obecność wynikała stricte z przyczyn technologicznych, zarazem jednak utrwaliła się w świadomości społecznej na tyle, że nawet teraz produkowane (i chętnie używane do kuszenia) są pończochy z szewkiem. Wariant bezszwowy został wprowadzony dopiero w 1954 roku. Najlepsze pończochy nylonowe produkowano w latach 50tych. Miały one gramaturę… 15 g na 9 km!

Firma DuPont dała światu także Lycrę. Ten materiał – elastomer poliuretanowy, zwany także spandexem lub elastanem – powstał w 1958 roku i jest znany również jako materiał pończoszniczy (produkuje się z niego przede wszystkim rajstopy, które notabene przejęły część rynku od pończoch, a przyczyną ich popularności stał się drastyczny wzrost zainteresowania spódniczkami mini w latach 60tych i 70tych). Inne znane wynalazki DuPonta to kevlar (kamizelki kuloodporne, hełmy wojskowe, różne lekkie i wytrzymałe akcesoria sportowe i użytkowe), neopren (kauczuk syntetyczny, produkuje się z niego skafandry nurkowe, wynaleziony został w 1931), teflon (wytwarza się z niego polityków, których jak wiadomo nic się nie czepia), nomex (odzież termoaktywna i elementy konstrukcyjne), freon (chłodziarki, spraye – obecnie freony uważane są za gazy cieplarniane i jako takie nie są mile widziane).

4 thoughts on “Niedostatki wojenne a kwestia… pończoch

    • nooo… mocarne foty, aż mi się kilka łezek zakręciło pod okularem ;-). Przerażające, że większość tych rzeczy poznaję, choć mam jedynie (aż) trzydzieści parę lat na karku. Ile to rewolucji człowiek przeżył…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s