Polska jako zielona wyspa, czyli interesujący wywiad z Profesorem Belką

Reflektorem w mrok

Ostatni nasz wpis przytaczał interesujący, ale niezbyt optymistyczny w treści wywiad z profesorem Kuźniarem. Dzisiaj, w ramach walki z narastającym pesymizmem, chcielibyśmy zachęcić Was do lektury równie ciekawego, ale znacznie przyjemniejszego wywiadu, którego dla Forbes’a udzielił profesor Marek Belka.

Łódzki ekonomista wypowiedział się o wielu sprawach, które stanowią obecnie języczek u politycznej wagi. Co ciekawe: starannie pominął tematy nie ze swojej parafii (za co należy mu się szczery podziw, wszak rzadki to przypadek, aby polityk pomijał okazję wbicia szpili w balonika, nawet jeśli zarówno szpilka jak i balonik są mu technologiami nieznanymi), przystępnie acz profesjonalnie odnosząc się do spraw z pogranicza wielkich, średnich i małych finansów. Wywiad jest długi, ale warto go przeczytać, także z uwagi na bardzo wyważone, uczciwe opinie. Nie da się ukryć, że kolekcjonujemy takie dialogi ;-).

Ale, ale… miało być optymistycznie, no to zacytujmy (wyrywając wprawdzie z kontekstu):

– My nawet sobie nie zdajemy sprawę w jak dobrej kondycji jest nasza gospodarka.

Miło? Miło 😉

-Kim Pan jest, jakby się Pan określił? Lewicowcem, państwowcem?

-Jestem „oświeconym nacjonalistą”, człowiekiem, który pęka z dumy jak się mówi o Polsce dobrze. Jak jesteśmy dynamiczni i mądrzy. Jak nie robimy z siebie Chrystusa narodów, ale zachowujemy luz i dystans do siebie. A jak jeszcze nie boimy się opowiadać Polish jokes, to wtedy z lekkim poczuciem wyższości zaczynam patrzeć prosto w oczy Anglikowi czy Francuzowi. Ja jestem chory na Polskę, ale oczywiście w inny sposób niż ten kibolski patriotyzm.

 

i ostatni aperitif:

-Punktem odniesienia stał się Zachód, a tam płace są trzy razy wyższe.

-Mechaniczne porównywanie standardów życia Polski i Europy Zachodniej jest nadużyciem, bo nasze zapóźnienie cywilizacyjne narastało od trzystu  lat, a i tak udało nam się w ciągu ćwierćwiecza połowę z niego odrobić. To niesamowita rzecz, co z tego skoro wielu chce mieć wszystko na już. Inna sprawa, że polska transformacja miała dużo niedoskonałości, chociażby takich jak złe funkcjonowanie rynku pracy, szczególnie denerwujące dla młodych ludzi. No i mamy, to co mamy.

Pełen wywiad przeczytacie TUTAJ na stronie Forbes’a. Zapraszamy i stanowczo zachęcamy do lektury wszystkich, którzy fascynują się polityką i gospodarką, a którzy głodni są pewnej „porządkującej chaos” wiedzy. Dodajmy jeszcze, że wywiad odbył się tydzień przed referendum w sprawie Brexitu… i chyba w oczekiwaniach co do jego wyniku profesor Belka pomylił się jak nigdy 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s