Prognoza pogody dla świata znowu zła…

Reflektorem w mrokO tym, że źle się dzieje na świecie wiadomo już od jakiegoś czasu. Niby zawsze się dzieje źle, wszak na tym polega historia, ale czasami bywa gorzej niż lepiej, innym z kolei razem jest lepiej niż gorzej. Kończy się właśnie okres, kiedy było lepiej, zaczyna się jazda w dół. Prognozy długoterminowe dla świata są niekorzystne. W najlepszym przypadku będzie zimno i deszczowo, w najgorszym… nie ominą nas burze. Takie, po których świat budzi się w innym kształcie. Wspomnieć można chociażby Brexit, wydarzenie z gatunku tajemniczych, o nieznanych jeszcze reperkusjach.

Ale, ale… nie zamierzamy przynudzać. W gruncie rzeczy chcielibyśmy odesłać do interesującego wywiadu, który naszym zdaniem – mimo krótkiej formy i szeregu skrótów myślowych – nieźle utrafia w sedno rzeczy. Rozmówcą Newsweeka (bo dla tego medium przeprowadzono wywiad) był profesor Roman Kuźniar – dawny dyrektor PISMu (Polskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych) i doradca byłego prezydenta RP.

– […] gdzie i kiedy pogoda dla Polski i Europy zaczęła się psuć?
– Źródeł można szukać w drugiej wojnie w Zatoce Perskiej. Amerykańska napaść na Irak uruchomiła reakcję łańcuchową. Stany Zjednoczone – dotąd łagodny „globalny szeryf” – tracą wówczas wiarygodność, bo wykorzystują swoje przywództwo do bezkarnej napaści na inny kraj. To miała być z ich strony demonstracja: jeśli ktoś będzie się zachowywał jak Saddam Husajn, skończy jak on. George Bush ogłasza istnienie „osi zła”. To, prócz Iraku, Iran i Korea Północna. Skoro na pierwszy z tych krajów napadł, to co robią dwa pozostałe? To logiczne i do przewidzenia – zaczynają się zbroić.

Pełen wywiad przeczytacie TUTAJ. Zapraszamy do lektury, nawet jeśli polityka nie jest Waszym hobby ;-). W zalewie medialnych bzdur kilka cennych i wyważonych, a przede wszystkim, dobrze uzasadnionych uwag stanowi bezcenną odskocznię do zrozumienia 😉

7 thoughts on “Prognoza pogody dla świata znowu zła…

 1. Nigdy nie było tak źle, żeby nie mogło byc gorzej, ale zawsze po burzy wychodzi słońce. Historia kołem się toczy, tak więc nie ma powodu przejmować się brexitem i innymi sensacjami. Świat toczy się normalnymi torami… jak zawsze.

 2. Wiecie jak to bywa z tą całą prognozą pogody dla świata… Wróżą jedno, a tu Matka Natura postanawia inaczej. Pojawia się coś zupełnie nieoczekiwanego i historia pisze scenariusz po swojemu.

 3. Niestety, Kużniar zaczął ciekawie, ale skończył jak politruk (tym swoim atakiem na Kaczyńskiego i PiS – ja już dawno przestałem na to reagować, bo to jakaś paranoja polskiej polityki).

  Cóż bowiem znaczą takie jego słowa: „Bo PiS nie ma programu rozwoju (plan Morawieckiego to wydmuszka), tylko dzielenia nawet za cenę zastoju. Kaczyński chyba o tym wie, ale jego program nie jest programem dla Polski, tylko na dorwanie się do władzy, trwanie przy niej oraz szukanie zemsty za rzekome krzywdy. Widać to m.in. w bezprecedensowej pazerności na stanowiska.
  Temu służy proces usuwania naturalnych elit, niezbędnych w życiu i rozwoju każdego narodu.”

  Kuźniar był doradcą Komorowskiego i stał po stronie PO (obecnie bankrutów na całej linii), więc trudno od niego oczekiwać tego, że nie będzie skrzywiony partyjnie. Nie pozostało mu nic innego jak atakować swoich naturalnych przeciwników politycznych – i tych, z którymi przegrał.
  Dla mnie taka persona jest niewiarygodna, jeśli chodzie o wszelkie diagnozy polityczne.

  I tak a propos: o jakich on „naturalnych elitach” bredzi?
  Jakie to były elity, to się okazało choćby przy okazji podsłuchanych i nagranych rozmów tychże „elit”. (A o ich to właśnie pazerności to można tomy spisać).
  Nota bene: to określenie „naturalne” mnie niemal rozłożyło (a przy tym ubawiło).
  No i oni oczywiście z ogóle nie byli pazerni na stanowiska (ani na kasę).

  Jak nic on się za taką „naturalną” elitę uważa. I ta elita została odsunięta od przywilejów i apanaży, więc facet płacze i lamentuje.

  Ale ja do polityki (przynajmniej ostatnio) stronię.
  Bo ta polityka to ludziom rozum odbiera.

  • cóż, na temat pisu nie chcę się wypowiadać. Jestem przeciwny tej formacji od samego początku jej istnienia, tak jak byłbym przeciwny każdej postkomunistycznej formacji politycznej. Na ostatnie wybory nie poszedłem bo nie miałem na kogo głosować. PO mnie już nie przekonywała, zbyt wiele błędów i zaniedbań popełniła, a nie miałem ochoty wpisywać się w ich narrację: „głosuj przeciw PIS”. O pozostałych partiach się nie wypowiem, bo to wszystko formacje nastawione na ulokowanie swoich ludzi gdziekolwiek, na tym się ich programy kończą. Ma zatem Polska taki rząd, na jaki sobie zasłużyła. Skrajnie populistyczny, etatystyczny, centrystyczny i antyintelektualny oraz antyliberalny. Pytanie zasadnicze: czy moglibyśmy dzisiaj wybrać kogoś lepszego niż pan kaczyński? Brak alternatyw, niestety.

   Nie wiem co to jest naturalna elita… elity z założenia nie są naturalne, gdyż elity – zwłaszcza polityczne – to nic innego jak pasożyty tuczące się na pracy normalnych ludzi. Także elity intelektualne nie są naturalne, gdyż ludzie sami w sobie nie mają naturalnej potrzeby rozwoju intelektualnego. To ktoś im próbuje narzucić przekonanie, że przeczytanie Orzeszkowej jest lepsze niż obejrzenie Big Brothera. Co w tym jednak naturalnego? Myślę, że w ogóle część ludzkiego rozwoju to usilne wyrywanie w górę, trochę wbrew odwrotnym tendencjom dołów…

   Też unikam polityki, strasznie brunatna się stała ostatnio.

  • aha, Stanisławie, polecam wywiad z Belką – jest lepszy i bardziej „apolityczny” – w kolejnym wpisie. Kuźniar lepiej i sprawniej wypowiada się w kwestii polityki mnarodowej niż lokalnej, bo słusznie zauważyłeś, że jest umoczony i stronniczy. Jako ekspertowi stosunków międzynarodowych bym mu jednak nie odmówił szacunku… choć może piszę to w oparciu o historyczne dokonania.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s