„Historie Gordianusa: Rzut Wenus. Morderstwo na Via Appia” Steven Saylor – recenzja książki

steven saylor historie gordianusa onibe recenzja

Recenzja książki: Historie Gordianusa: Rzut Wenus…

___

Recenzja opublikowana na portalu GILDIA.
Autor powieści: Steven Saylor
Historyczna / detektywistyczna
Literatura amerykańska
Nasza ocena: POZYTYW

Czy Gordianus Poszukiwacz może się znudzić? Aby odpowiedzieć – przecząco! – wystarczy zwrócić uwagę na nakład, w jakim ukazują się jego przygody, i to w coraz nowszych wydaniach. Do tej pory rzymski detektyw wystąpił w trzynastu (licząc ostatnio wydany prequel Siedem cudów) książkach (trzy z nich to zbiory opowiadań) należących do cyklu Roma sub rosa. Czytelnicza praktyka wskazuje, że wcale nie łatwo przeczytać je na raz, i to w odpowiedniej kolejności – o zdobyciu własnego egzemplarza nie wspominając. Wydawnictwo Rebis postanowiło nie tylko wznowić całą serię, ale wydać ją po dwa tytuły w jednym wolumenie. Dzięki temu zgromadzić wszystkie książki będzie i prościej, i… ekonomiczniej.

W trzecim tomie, który otrzymał nadrzędny tytuł Historie Gordianusa, znajdziemy dwie powieści: Rzut Wenus (w starym wydaniu opatrzoną numerem porządkowym 4) i Morderstwo na Via Appia (niegdyś #5). Akcja pierwszej rozgrywa się w 56 roku p.n.e.. Dom Gordianusa odwiedza niezwykła para: przebrany za kobietę starszy mężczyzna i młodszy odeń eunuch. Pierwszy okazuje się być egipskim posłem, w którym Poszukiwacz rozpoznaje dawnego nauczyciela i filozofa, Diona z Aleksandrii. Drugi, Trygion, jest kapłanem świątyni Kybele w Rzymie. Dion prosi byłego podopiecznego o pomoc – uważa, że grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo i nie wie, komu może zaufać. Nim jednak Gordianus zdąży coś w jego sprawie zdziałać, Dion zostaje zamordowany. Kto go zabił? Tego Gordianus, by uciszyć wyrzuty sumienia, musi się dowiedzieć.

Morderstwo na Via Appia dotyczy wydarzeń nieco późniejszych, z 52 roku p.n.e.. Na słynnym trakcie Via Appia zostaje zamordowany przywódca plebsu Publiusz Klodiusz. Podobno zginął od ran zadanych mu przez Milona, jego politycznego przeciwnika. Zrozpaczony tłum, wraz z ciałem Klodiusza, pali budynek senatu. Gdyby nie bankierzy organizujący wyzwoleńców i niewolników, którzy stanęli do walki z ogniem w celu uratowania swoich dokumentów, kto wie, czy nie spłonęłaby znaczna część Rzymu. W mieście panuje chaos. Gdyby choć wiadomo było, co rzeczywiście wydarzyło się na via Appia… O ustalenie faktów zostaje poproszony Gordianus. Nie może odmówić, skoro proszą go o to przedstawiciele obu obozów oraz… sam Pompejusz.

Zarówno Rzut Wenus, jak i Morderstwo na Via Appia są dowodami na to, jak świetnie Steven Saylor – amerykański pisarz, historyk oraz profesor uczelni w Berkeley i Austin – włada piórem. Powieści napisane są z rozmachem i bezbłędnie. Postaci nie są papierowe, a przedstawione wydarzenia mają charakter wielowymiarowy. U Saylora nic nie jest czarno-białe. Każdy, nawet najbardziej kryształowy charakter ma swoje mroczne strony i ukryte motywy. W efekcie fabuła wciąga, a każdy jej aspekt wydaje nam się niezmiernie intrygujący. Arkana polityki czy fragmenty retorycznych popisów porywają czytelnika na równi z kryminalną intrygą.

Z cyklem Roma sub rosa w ręku możemy także uczyć się historii. Uczestniczymy w ważnych dla danego okresu wydarzeniach oraz poznajemy codzienne życie ludzi z przeszłości. Zaułki starożytnego Rzymu nie mają przed nami tajemnic. Miejski gwar, lektyki, tawerny, gladiatorzy, słudzy – wszystko to staje się naszym udziałem tak namacalnie, że po podniesieniu wzroku znad papierowych stronic możemy doznać niemałego rozczarowania, gdy nie ujrzymy przy naszym boku niewolnika przypominającego – wypisz, wymaluj – rzymski posąg.

Historie Gordianusa czyta się wybornie. Jest tylko jedno „ale” związane z wydaniem. Choć pomysł publikacji Roma sub rosa w dwukrotnie mniejszej liczbie tomów wydaje się strzałem w dziesiątkę, ma pewną wadę: każda część jest gabarytowo większa niż miało to miejsce w przypadku poprzedniej edycji. Naturalna konsekwencja większej kompleksowości. Sprawia to jednak, że Rzut Wenus i Morderstwo na Via Appia są niekomfortowe w „obsłudze”: książka jest zwyczajnie zbyt ciężka i nieładnie gnie się na klejeniu. Ale dla chcącego nic trudnego. A dla Gordianusa można ścierpieć naprawdę wiele. Polecam!

___

Metka:

Autor: Steven Saylor
Tłumaczenie: Janusz Szczepański
Wydawnictwo: Rebis
Wydanie polskie: 2/2013
Tytuł oryginalny: The Venus Throw. A Murder on the Appian Way.
Liczba stron: 840
Format: 15.0 x 2.5 cm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788375107746
Wydanie: I
Cena z okładki: 54,90 zł

Gildia logo

2 thoughts on “„Historie Gordianusa: Rzut Wenus. Morderstwo na Via Appia” Steven Saylor – recenzja książki

  1. Jak ktoś już wcześniej zauważył, recenzje, które się u Was pojawiają są do tego stopnia znakomite, że zachęcają (żeby nie użyć słowa: wymuszają) do sięgania przez czytelnika po literaturę, nawet gatunkowo obcą lub na co dzień nie darzoną specjalną sympatią. Podpisuję się pod tym twierdzeniem. Autor(ka) sparafrazowanego cytatu nabrała chęci na zapoznanie się z klimatami s-f; ja chyba w końcu sięgnę po kryminał w historycznym anturażu.:)

    • dzięki za miłe słowa ;). Gordianusa zdecydowanie polecamy oboje – w swoim gatunku facet nie ma sobie równych. Skubany ma to w krwi po prostu 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s