„Czas ognia” David Weber – recenzja książki

david weber jane lindskold - czas ognia

Recenzja książki Honorverse #2 – Czas ognia

___

Recenzja opublikowana na portalu GILDIA
Autor powieści: David Weber, Jane Lindskold
Science fiction, space opera
Literatura amerykańska

David Weber jest jak zwykle niestrudzony. Powoli, ale konsekwentnie, do przodu posuwa się główna linia fabularna jego kluczowego cyklu Honor Harrington, nieco wolniej, acz równie konsekwentnie rozwija się intryga na Schronieniu. Każdej z tych serii (liczących sumarycznie dziesiątki tysięcy stron) starczyłoby, aby zapewnić pracę i utrzymanie dowolnemu innemu pisarzowi, ale przecież Weber nie byłby sobą, gdyby – niejako przy okazji – nie pozwalał sobie także na dodatkowe, bonusowe propozycje literackie. Poza jednorazowymi przygodami David stopniowo rozszerza poboczną linię książek luźno ulokowanych w Honorverse. Czas ognia, po Pięknej przyjaźni, opisuje wydarzenia, które miały miejsce na Sphinxie kilka pokoleń przed pojawieniem się Honor. Bohaterką subcyklu jest Stephanie, daleki przodek niezwyciężonej pani admirał, a zarazem… odkrywca rasy treecatów.

 

Sphinx i treecaty stają się obiektem zainteresowania świata naukowego nawet z dość odległych planet. Doktor Bradford Whittaker z grupą współpracowników otrzymują pozwolenie na przeprowadzenie badań, które mogłyby pomóc wykazać, że treecaty są gatunkiem rozumnym i to w ludzkim, a nie typowo zwierzęcym stylu. Whittaker jest naukowcem z dużym doświadczeniem, w całości oddanym swojej pracy… może nawet za bardzo. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, gdzie doprowadzi go ambicja i egoizm. Stephanie Harrington i jej przyjaciel Karl, dostali się na dość niezwykłych prawach do Służby Leśnej Sphinxa, stając się najmłodszymi w jej historii rangersami. Sukces ten – oczywiście – wcale nie umniejszy naturalnej skłonności Steph do szukania kłopotów. A tych akurat nie będzie brakowało, bowiem rozpoczyna się właśnie długa, wielomiesięczna jesień, tradycyjny okres niezwykle groźnych pożarów, potrafiących szybko i okrutnie spustoszyć gigantyczne obszary lesistej planety. I właśnie szalejące pożary będą tłem nowych przygód Stephanie, a wszystkie wątki spoją się w oku gniewnego żywiołu. A skoro o oczach mowa, dodajmy jeszcze, że w oko Steph wpadł młody Andrew, syn Whittakera, któremu i ona nie jest obojętna.

Czas ognia, podobnie jak Piękna przyjaźń, to pozycje w dorobku Webera dość nietuzinkowe. Wystarczy wspomnieć, że nie występują w nich najdelikatniejsze nawet akcenty – ba! nawet sugestie akcentów! – wojskowe. Dokładnie tak: zero bitew gwiezdnych, zero bitew na planetach, zero śmiercionośnej technologii… Czas ognia to opowieść pacyfistyczna, a więc niezupełnie taka, do jakich przyzwyczaił nas Weber. To z kolei każe odpowiedzieć na pytanie, dla kogo nowa powieść zakotwiczona w Honorverse jest skierowana?

Tradycyjnie: dla każdego. Sukces twórczości Webera bierze się z dość uniwersalnego, mało hermetycznego sposobu pisania Amerykanina, który nawet opisując zajadłe gwiezdne starcia gargantuicznych okrętów, pamięta o czytelnikach mniej zainteresowanych batalistyką, a bardziej wątkami przygodowymi i… romantycznymi (piszący te słowa zna przynajmniej kilku wiernych czytelników Webera, którzy na militaria są wręcz uczuleni). A skoro typowa powieść o przewagach Honor Harrington nadaje się do lektury nie tylko dla zatwardziałego wielbiciela laserów i blasterów, to z powodzeniem założyć możemy, iż – na zasadzie wzajemności – tenże miłośnik broni masowego rażenia z przyjemnością spędzi odrobinę czasu nad historią kameralną i stricte przygodową. W praktyce Czas ognia to czytadło dla każdego – lekkie, przyjemne, pozbawione głębszej intrygi, niewymagające myślenia, ale bardzo sprawnie napisane, momentami zabawne, a od pierwszej do ostatniej stronicy płynne w lekturze. Kto zna i lubi Webera, ten chętnie łyknie opowieść o sympatycznych, inteligentnych treecatach i mężnej Stephanie Harrington, kilkunastoletniej dziewczynie o walecznym sercu, której krew wiele dekad później krążyć będzie w żyłach samej Honor, postrachu galaktyki i obrończyni Manticore.

___

Metka:

Autor: Jane Lindskold, David Weber
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 8/2013
Tytuł oryginalny: Star Kingdom: Fire Season
Rok wydania oryginału: 2012
Liczba stron: 286
Format: 130×195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788378184218
Wydanie: I
Cena z okładki: 29,90 zł

Gildia logo

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s