„Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?” Francesca Gould – recenzja książki

Gould_Dlaczego ziewanie jestzarazliweRecenzja książki Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe

___

Recenzja opublikowana na portalu GILDIA.
Autor powieści: Francesca Gould
Nauka popularna
Literatura amerykańska

W życiu prawie każdego dorosłego człowieka przychodzi moment, kiedy słyszy (w kółko…) pytania zaczynające się od „a dlaczego?”. Skóra cierpnie, włosy stają dęba, ale odpowiadać trzeba! I to nie byle co, co ślina na język przyniesie, a mądrze i z pomysłem. Nie wierzcie w to, że dziecko i tak nie pamięta, co odpowiadacie, że pyta dla samego pytania. Kto ma w pamięci dziwne wyjaśnienia niektórych zjawisk udzielone ongiś przez zdesperowanych rodziców, wie, że mam rację. Co zatem robić? Skąd zaczerpnąć nieograniczoną wiedzę? W tematach fizjologiczno-anatomicznych świetną pomocą może się okazać Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?

Autorką tej książeczki jest Francesca Gould, wykładowca anatomii i fizjologii na uniwersytecie w Bristolu. Jak wieść gminna niesie, pozycja ta, jak i pozostałe w jej dorobku, powstała w odpowiedzi na pytania, którymi studenci nękali ją w czasie wykładów. Jeśli jednak spodziewacie się czegoś w rodzaju skryptu, będziecie pozytywnie zaskoczeni. To, co stanowi o wartości tej popularnonaukowej książki, poza rzetelną, wszechstronną i pochodzącą z pewnego źródła wiedzą, to po pierwsze, cudowny, humorystyczny styl oraz, po drugie, równie cudowne i równie humorystyczne rysunki ozdabiające karty dziełka.

Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? składa się z pytań i odpowiadających im krótkich wyjaśnień zebranych w dziewięciu rozdziałach. Z Naskórkowego Zoo dowiemy się, między innymi: po co wstrzykuje się kolagen?; czy dawniej oprawiano książki w ludzką skórę?; dlaczego niektóre noworodki są żółte?. Z Kudłatych fantazji – czy włosy mogą zabić?; po co nam brwi?; co to jest peruka łonowa?. Z Konstrukcji szkieletowej – jak smakuje ludzkie ciało?; czy można zmniejszyć głowę?; czy mieliśmy kiedyś ogon?. Z Krwistych przysmaków – dlaczego mamy gorączkę?; czemu służą szczepionki?; czego chcą od nas kleszcze?. Ze Skatologii stosowanej – co znajdziemy w naszym kale?; czym leczyć kaca?; czy kobiety rzeczywiście mają więcej komórek tłuszczowych niż mężczyźni?. Z Pięknego umysłu – czy mózg może boleć?; czy lobotomią da się wyleczyć depresję?; dlaczego nie możemy się (sami siebie) połaskotać?. Z Wrażeń wzrokowych – czemu płaczemy, krojąc cebulę?; skąd się biorą „śpiochy”?; do czego służy wosk w uszach?. Z Laryngologicznych sensacji – jak działają plastry antynikotynowe?; w jaki sposób kastracja wpływa na głos?; z jakiego powodu kichamy?. Z Miłosnych arkanów – jaki jest mechanizm działania viagry?; czy od masturbacji można oślepnąć?; czego używały kobiety, zanim wymyślony podpaski i tampony?. Uff… A jeśli interesują Was mniej fizjologiczne zagadnienia, żaden problem. Gould odpowiada także na pytania z pogranicza historii, jak choćby, czy to prawda, że kiedyś opodatkowano brody. Do wyboru, do koloru – a dodajmy jeszcze, że powyższy akapit wcale nie wyczerpuje listy ciekawostek zebranych przez Gould.

Zatem książka-ideał? Tylko do pewnego stopnia. Tego typu, multitematyczne, popularnonaukowe dziełka, często spotykają się z zarzutem przeładowania informacjami, a równocześnie pobieżnego potraktowania poruszanych zagadnień. Są tacy, co takie pozycje porównują do „wujka Google’a” i, przyznać trzeba, mają trochę racji… Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe? z uwagi na mnogość kwestii i skrótowość odpowiedzi z pewnością takiej metki może się spodziewać.

Czytać więc czy nie czytać? Oczywiście, że czytać! Czytać i jak z rękawa sypać wiedzą na spotkaniach ze znajomymi, odpowiadać na wszelkie „a dlaczego?” latorośli. Czytać, ale… po kawałeczku, na wyrywki, dawkując sobie przyjemność płynącą z lektury. I pozwalając nowozdobytym informacjom zapaść głęboko w pamięć.

___

Metka:

Autor: Francesca Gould
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Miejsce wydania: Kraków
Wydanie polskie: 2/2012
Liczba stron: 264
Format: 125×200 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN-13: 9788308048177
Wydanie: I
Cena z okładki: 32,90 zł

Gildia logo

Reklamy

6 thoughts on “„Dlaczego ziewanie jest zaraźliwe?” Francesca Gould – recenzja książki

  1. No no no. Ale też ciekawe, ile w niektórych wyjaśnieniach jest prawdy, a ile fantazji redaktorskiej, a ile jeszcze „prywatnego” zdania autorki (czyli ile jest odpowiedzi wypływających ze światopoglądu autorki, jej poglądów na poszczególne sfery życia).

    • Ach, tego nigdy nie wiadomo. Słyszy się od czasu do czasu, że nawet uznani naukowcy potrafią „dorobić” brakujące im dane, a co dopiero publicyści i pisarze? Na wszelki wypadek lepiej podobne pozycje traktować ciekawostkowo 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s