„Zwiastuny burzy” David Weber – recenzja książki

david weber - zwiastuny burzy recenzjaRecenzja książki Honor Harrington #13 – Zwiastuny burzy

___

Recenzja opublikowana na portalu GILDIA
Autor powieści: David Weber
Science fiction, militarne science fiction, space opera
Literatura amerykańska

Stało się. Kilka oddzielnych wątków, podążających równolegle, własnymi ścieżkami, w końcu się spotkało. Po zaskakującym i obezwładniającym ataku tajemniczych sił na Manticore (my już wiemy, że to Równanie pokazało kosmiczne kły, w tym tomie dowie się tego reszta wszechświata) wojna osiągnęła punkt przełamania. Imperium Manticore niemal wyczerpało swoje zasoby, a pozbawione przemysłu i krwawiące od zadanej rany może jedynie odwlekać smutny koniec. Republika Haven, poważnie osłabiona i niepewna własnej stabilności wewnętrznej, ostatecznie przestała być liczącym się przeciwnikiem, ale czy będzie nadawała się na… przyjaciela? Przyszłość potencjalnie separatystycznego sektora Maya, którego siły zostały przetrzebione w bitwie o Torch, również przybrała ciemniejsze barwy. Liga Solarna, nadal potężna i potencjalnie niepokonana, prze do zwarcia, które uczyni z niej jedynego triumfatora albo największego przegranego. Mniejsze państwa, jak choćby Beowulf, bacznie obserwują bieg wydarzeń. Niedaleka przyszłość pokaże, w którą stronę drgnie wahadło siły. Czy Manticore odzyska inicjatywę, czy też ulegnie naporowi solarnych okrętów? Odpowiedź przyniosą spektakularne i krwawe bitwy – takie, jakich jeszcze w dziejach ludzkości nie było. Ale nawet one nie rozwiążą jednego, jedynego problemu. Być może najważniejszego. Problem ten zwie się Równanie. Spiskowcy ciągle wyprzedzają resztę wszechświata o kilka wormholi. I zrobią wszystko, aby nie przegrać.

Od pewnego czasu w Honorverse działo się tak wiele, że nawet potężne, siedmiusetstronicowe tomiszcza powieści Davida Webera nie były w stanie pomieścić wszystkich wydarzeń. Autor podzielił zatem fabułę na kilka równoległych opowieści ulokowanych w osobnych książkach (tworzących czasami minicykle) – oprócz najważniejszej linii, poświęconej samej Honor Harrington, rozpisał się także o przygodach, w których ta nie uczestniczyła. Teraz, praktycznie wszystkie z tych historii dobrnęły do punktu, w którym – być może – możliwe będzie już zmieszczenie ich ponownie w jednym ciągu. „Być może”, albowiem Weber nie należy do twórców, którzy lubią się ograniczać i nie ma ma świecie siły, która zagwarantowałaby, iż na przykład duet Cachat & Zilwicki czy też królowa Berry czy może jakaś czarująca admirał marynarki wojennej Manticore nie władują się w kabałę godną tysiąca „autonomicznych” stronic. Jeśli tak się stanie, to… dobrze, bowiem kto dotrwał do bieżącego odcinka tej spaghetti-space-opery, ten z pewnością nie ma w planach porzucenia serii (w przeciwnym wypadku uczyniłby to już dawno temu) i z perspektywy takiego czytelnika więcej znaczy… po prostu więcej. Czyli bliżej ideału pod tytułem „lepiej”.

Trzynasty odcinek przygód Honor Harrington nie wnosi do cyklu warsztatowej rewolucji – pod kątem narracji, jakości dialogów, sposobu przedstawiania świata etc. jest to pozycja nieodbiegająca od standardów Honorverse. Weber lubuje się w wystawnych dialogach, przesyconych specyficznym poczuciem humoru i obficie okraszonych elementami wiedzy precyzującej niuanse fabularne czy technologiczne. Jak zwykle, na intrygę pozwala nam spojrzeć z kilku stron, choć tym razem wątek poświęcony bezpośrednio Równaniu jest bardzo skromny. Prym wiedzie sama Honor, która dostała najwięcej „czasu antenowego”, co dziwić nie powinno, choćby ze względów tytularnych.

Zwiastuny burzy to jedna z lepszych powieści cyklu, przynajmniej jeśli uwzględnimy ostatnie tomy. Jest dynamiczna, dramatyczna (ale nie nazbyt – bo tego dobra u Webera bywało ostatnio ciut za dużo) i dobrze zbilansowana. Widać w niej wprawdzie pewne zmęczenie materiału, ale zarazem silne przekonanie autora, że warto tę historię dociągnąć do odpowiednio ciekawego końca. A ten, być może, nie jest taki odległy.

___

Metka:

Autor: David Weber
Tłumaczenie: Radosław Kot
Wydawnictwo: Rebis
Miejsce wydania: Poznań
Wydanie polskie: 6/2013
Tytuł oryginalny: Honor Harrington: A Rising Thunder
Rok wydania oryginału: 2012
Liczba stron: 504
Format: 130×195 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788375109979
Wydanie: I
Cena z okładki: 37,91 zł

Gildia logo

Reklamy

4 thoughts on “„Zwiastuny burzy” David Weber – recenzja książki

  1. przepadam za jego serią schronienie… wciąż czekam na kolejny tom… ale jakoś nie ciągnie nie do Jego pozostałych powieści… mam takie doświadczenie, że jak czytam wszystko danego autora, to każda kolejna książka jest coraz bardziej oczywista…

    • a tak, to bardzo zrozumiałe odczucie ;-). Też bardzo sobie cenię „Schronienie” i również nie mogę się doczekać kolejnego tomu. Seria „Honor Harrington” to trochę taka space-dynastia. Przeraża ilością odcinków i trudno powiedzieć, czy większość z nich ma sens. Po prostu jak się zacznie czytać to się już czyta, może z przyzwyczajenia. A może dlatego, że Weber nieźle pisze – nawet ładniejsza połówka onibe, nie zainteresowana militariami ani nawet nie przepadająca za science fiction lubi od czasu do czasu podczytać jakąś Honor…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s