„Demon ruchu” za free

demon-ruchu-i-inne-opowiadania-stefan grabińskiDzisiaj chcielibyśmy Wam polecić stronę Fantastyka Polska. Jest to portal prowadzony przez Roberta J. Szmidta – zamiast gadania o literaturze spotkacie tam… samą literaturę. Szmidt publikuje rozmaite teksty fantastyczne w formie darmowych ebooków – oprócz całej masy nowych opowiadań i krótkich powieści, znajdziecie na Fantastyce Polskiej także garść pełnowymiarowych powieści. Pośród licznych perełek polecamy tytułowego Demona ruchu Stefana Grabińskiego. To oczywiście nie powieść, a zbiór opowiadań, ale nie byle jaki.

Grabiński tworzył na początku dwudziestego wieku. Przez wielu uważany jest za polskiego Edgara A. Poe, ale jeśli metka taka jest dyskusyjna, to z pewnością nie można dyskutować z określeniem go jako pioniera polskiej fantastyki. Demon ruchu został opublikowany w 1919 roku i to właśnie ta pozycja przyniosła Grabińskiemu sławę. Czy słusznie? Sprawdźcie sami. Postaramy się kiedyś wrzucić recenzję tego zbiorku, ale skoro antologia powstała niemal wiek temu, to możemy założyć, że się nie śpieszy ;-).

Miłej lektury.

Reklamy

4 thoughts on “„Demon ruchu” za free

  1. Bardzo lubię Stefana Grabińskiego. Z „Demona ruchu” to chyba najbardziej siedzi mi w głowie „Ultima Thule”. Mocno czytałam go ze dwa lata temu, najbardziej interesował mnie jako twórca tzw. horroru kolejowego, chyba nawet ze dwa teksty komentowałam u siebie. Jak dla mnie pisał naprawdę ciekawym językiem, potrafił stworzyć interesujacy klimat dla swoich historii. Aż dziw, że jego nazwisko kojarzy niewiele osób, a przynajmniej tak mi się wydaje… PozdrawiaM!:)

    • faktycznie, Grabiński nie jest powszechnie znany. To takie nazwisko z drugiego rzędu. Niby wszyscy znają Lema, prawie wszyscy kojarzą Zajdla. Ale Grabiński to już inna inszość ;-). My jeszcze przed lekturą – już od dawna ostrzyliśmy sobie na niego ząbki, więc niedługo nastąpi ten moment w którym przekuwamy zamierzenia na czyny. Ale jeszcze chwila 😉

    • zapomniany język, powiadasz? Teraz to nawet zaleta. Coraz częściej pojawiają się celowe stylizacje na rozmaite archaizmy 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s