„Głębia” Tricia Rayburn – recenzja książki

tricia rayburn głębia recenzja onibe

Recenzja książki Głębia

___

Recenzja opublikowana na portalu GILDIA
Autor powieści: Tricia Rayburn
Fantastyka, literatura młodzieżowa
Literatura amerykańska

Vanessie wydaje się, że wychodzi na prostą. Po tym, jak udało jej się rozwiązać zagadkę śmierci ukochanej siostry Justine, a niebezpieczne syreny unieszkodliwić, wręcz skazać na pewną śmierć w morskich otchłaniach skutych grubym lodem, wszystko musi się wreszcie ułożyć. Prawda? I powoli się układa. Wystarczy tylko wrócić do szkoły i zadecydować, na jakie studia się udać. Już jednak ten, błahy na pierwszy rzut oka aspekt, nie należy ani do najłatwiejszych, ani najprzyjemniejszych. Czy każdy musi pytać, czy Vanessa ma się dobrze?! Owszem, jej siostra nie żyje, ale przecież nie wszyscy – i to dosłownie każdym spojrzeniem – muszą jej o tym przypominać! No i te regularne wizyty w łazience – bo przecież jako syrena (nie zapominajmy o tym drobnym szczególe) Van musi mieć ciągły dostęp do wody, inaczej grozi jej skrajne wyczerpanie. A to nie wszystko.

Jest jeszcze Simon, którego Vanessa kocha, do tego z wzajemnością. Skąd jednak może mieć pewność, że chłopak szaleje za nią, a nie z powodu tego, kim (czym?) jest. Tak jak Parker, za którym oglądają się wszystkie dziewczyny ze szkoły, ale który oczu nie może oderwać jedynie od niej. Czy więc powinna z nim zerwać? Z Simonem, nie Parkerem. Zresztą, może i z jednym, i z drugim. Dla ich dobra.

Nie zapominajmy o froncie domowym. Mama usiłuje – z różnym skutkiem, na ogół nienajlepszym – wypełnić pustkę po Justine. Na domiar złego (lub dobrego, w zależności od tego, jak na to spojrzeć) Van musi się uporać z kwestią przynależności rodzinnej, zrozumieć czemu tak długo udało się przed nią ukrywać, że nie jest rodzoną córką, ale pół-przybłędą. Dopiero teraz pewne fakty z przeszłości łączą się w jedną logiczną całość. Ale samo ułożenie tych puzzli to jeszcze za mało.

I ostatni drobiazg… od jakieś czasu Vanessie wydaje się, że widzi Zarę i jej matkę – syreny, które niegdyś pokonała. Czy to możliwe, że powróciły? Van początkowo wierzy, że to jedynie omamy, z czasem zaprzecza temu kilka faktów: coraz częściej giną mężczyźni, a ich ciała zostają znalezione z szerokim uśmiechem na trupim obliczu. Sporo tego? Owszem, ale to zaledwie początek powieści.

Głębia to druga część cyklu poczytnej autorki książek dla młodzieży Tricii Rayburn. Pierwsza część, Syrena, zachwycała ciekawą kompilacją wątków kryminalnych, romansowych i fantastycznych. W Głębi autorka odeszła nieco od kryminału – w końcu tajemnica śmierci Justine została już dawno wyjaśniona, a syreny – sprawczynie wszelkich katastrof w Winter Harbor – zdemaskowane. Pozostałe składowe, romansowe i paranormalne, nadal mają się dobrze. Może nawet lepiej niż dotychczas. Językowo poziom także został utrzymany. Styl jest prosty i zwięzły, co nie tylko nie razi w serii, która jest w końcu skierowana do nastoletniego odbiorcy, ale i uwypukla niezwykłość opisywanego świata. Gdyby tylko Vanessa nie była momentami tak irytująca, a jej problemy uczuciowe tak wydumane! Nie czepiajmy się jednak zanadto, w końcu nie nam oceniać motywację syreny…

Głębia nie zawiedzie wielbicieli twórczości Rayburn. To świetny thriller, trzymający w napięciu i wciągający aż do ostatniej strony. Trzeba też zaznaczyć, że zakończenie może nieco zaskoczyć… na plus oczywiście. Nie zapominajmy, że nie jest to finał ostateczny – w sprzedaży jest już Mroczna toń, ciąg dalszy losów Vanessy. I choć seria Syrena skierowana jest do młodzieży, z pewnością oczaruje również dojrzalszego i bardziej doświadczonego literacko czytelnika. Bez wątpienia mocną stroną tak samej powieści, jak i całej serii są gatunkowy eklektyzm i uniwersalny styl narracji: odpowiednio przejrzysty, aby zgrabnie spiąć cross-over i nadać mu logiczne, konsekwentne brzmienie.  

___

Metka:

Autor: Tricia Rayburn
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Miejsce wydania: Wrocław
Wydanie polskie: 1/2012
Tytuł oryginalny: Siren Trilogy: Undercurrent
Rok wydania oryginału: 2011
Liczba stron: 368
Format: 130×205 mm
Oprawa: miękka
ISBN-13: 9788324590292
Wydanie: I
Cena z okładki: 32 zł

Gildia logo

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s