Felieton: alfabet kryminalny. Część ósma – „H”

Nadeszła pora na „H”. Litera ta ma duże znaczenie w naszym życiu codziennym. W kryminale doszukaliśmy się następującego jej rozszerzenia:

H” jak HIPNOZA

HIPNOZA

Ile to razy w powieściach kryminalnych śledczy – aczkolwiek na ogół bardzo niechętnie – proszą odpowiednich specjalistów o zahipnotyzowanie świadka? Bardzo często! Hipnoza pomaga bowiem wszystkim tym, którzy nie mogą sobie przypomnieć traumatycznych, wymazanych i zepchniętych do podświadomości wydarzeń. Dla osób cierpiących na tak zwaną amnezję dysocjacyjną, spotkanie z hipnotyzerem może zresztą okazać się niebezpieczne. Na potrzeby powieściowej fabuły nie takich rzeczy się jednak dokonuje 😉

Nie oznacza to, że zastosowanie hipnozy z kryminalistyce jest jedynie literacką fikcją. Wprost przeciwnie – jest faktem. Częściej, jak się wydaje, nie jest ono tak spektakularne, jak wmawiają nam pisarze. Świadek nie zawsze ma przecież amnezję! Hipnotyzerów prosi się o pomoc także w przypadkach, gdy chodzi o przypomnienie sobie nie tyle wymazanych z pamięci wydarzeń, co poszczególnych drobiazgów. Psychologowie twierdzą, że każdy z nas pamięta więcej niż mu się wydaje. Dzięki hipnozie mamy więc szansę przypomnieć sobie numer rejestracyjny auta, które widzieliśmy przez ułamek sekundy czy dokładny rysopis osoby, na którą być może, jak nam się wydawało, nie zwróciliśmy zbytniej uwagi. Dzieje się tak i w życiu, i w literaturze.

O tym, że praca hipnotyzera może okazać się nie tylko pasjonująca, ale i niebezpieczna, przekonujemy się, czytając „Hipnotyzera” pióra Larsa Keplera (pod tym nazwiskiem kryje się tandem znanych szwedzkich pisarzy: Alexander Ahndoril i Alexandra Coelho Ahndoril). Jeśli nie mieliście jeszcze okazji przeczytać tego kryminału, polecamy Wam – to tak a propos – bardzo serdecznie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s